کلمنت گوتوالد – دانشنامه تصویری برتر

کلمنت گوتوالد

by اجتماعی, ارتباطات, تاریخ in ژانویه 20, 2016

primary

کلمنت گوتوالد Klement Gottwald (زاده ۱۸۹۶ – درگذشته ۱۹۵۳) رئیس‌جمهور چکسلواکی بود.

گوتوالد در سال ۱۹۲۱ از بنیانگذاران بود.

وی در سال ۱۹۴۸ انقلابی را رهبری کرد و از ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۳ به عنوان رئیس جمهور چکسلواکی فعالیت کرد.

prezident-klement-gottwald-se-louci-se-zesnulym-janem-masarykem--13.-3.-1948-

زندگینامه

در ۲۵ فوریه ۱۹۴۸، زمانیکه کمونیستها در چک اسلواکی قدرت را در دست گرفتند، خرابی وضع اقتصادی و کاهش مصیبت بار تولید کشاورزی در سال۱۹۴۷ به کمونیستها فرصت داد که موقعیت خود را در چک اسلواکی مستحکم کنند. دولت چک اسلواکی به علت مخالفت مسکو نتوانست از طرح مارشال استفاده کند و اوضاع اقتصادی کشور را سروسامان دهد. ژان مازاریک وزیر امورخارجه چک اسلواکی از آمریکا خواست به دور از طرح مارشال به این کشور کمک کند ولی آمریکا پیشنهاد او را نپذیرفت. دوازده وزیر کمونیست عضو کابینه به رهبری «کلمنت گوتوالد» که نخست وزیر بود با دوازده وزیر به اصطلاح «بوژوا» و دو وزیر سوسیال دموکرات به مخالفت برخاستند.

حزب کمونیست چک اسلواکی نگران آن بود که در انتخابات ماه مه احزاب راست شرایطی برای پیروزی خود به دست آورند از سوی دیگر خواسته‌های «اسلواکی» اوضاع راوخیم تر کرد.

 images

وزرای غیرکمونیست از وزیر کشور خواستند که اعضای پلیس فقط از کمونیستها نباشد ولی وزیر کشور به این خواسته توجه نکرد و نفرات پلیس را فقط از میان کمونیستها استخدام کرد. وزرای غیرکمونیست در برابر چنین شرایطی دسته جمعی استعفا دادند. ادوارد بنش رییس جمهوری چک اسلواکی اجباراً از «گوتوالد» نخست وزیر که کمونیست بود خواست استعفا دهد. حزب کمونیست چک اسلواکی به «دکتر بنش» هشدار داد که در کشور اعتصاب عمومی برپا خواهد کرد و کارخانه‌ها و دفاتر روزنامه‌ها را اشغال می‌کند.

APE3b19ab_gottwddald

در پی این وقایع در روز های نیمه دوم ماه فوریه ۱۹۴۸ نیروهای نظامی کارگری برهبری حزب کمونیست چکسلواکی ساختمان های کلیدی دولتی را اشغال کردند.که این حرکت به نام انقلاب فوریه یا از سوی مخالفان کودتای فوریه ۱۹۴۸ نام گرفت.

427723

وزیر کشور کمونیست مرز چک اسلواکی و اتریش را بست و پلیس دفاتر احزاب غیرکمونیست را اشغال کرد. در چنین شرایطی سوسیال دموکراتها با کمونیستها متحد شدند و طرح واحدی را برای اداره کشور پیشنهاد کردند. «گوتوالد» به دکتر بنش گفت با احزاب دیگر دولت تشکیل نخواهد داد، بلکه دولت چک اسلواکی باید «دولت کارگران» باشد. «بنش» استعفای دسته جمعی وزرای معتدل را پذیرفت. دانشجویان علیه روش کمونیستها تظاهرات کردند و پلیس تظاهرات ۱۵هزارنفری آنها را سرکوب کرد. «مازاریک» وزیر امور خارجه باقی‌ماندو دکتر بنش برخلاف میل باطنی اش دولت جدید گوتوالد را به رسمیت شناخت ولی از سمت خود استعفا داد و به خانه ییلاقی اش رفت.

«گوتوالد» بسیاری از افراد را درسمتهای عالی دولتی تغییر داد و کمونیستها را به جای آنها قرار داد. یک کمیسیون تصفیه برای کنار زدن به اصطلاح افراد بوژوا به ریاست دبیرکل حزب کمونیست چک اسلواکی «رودلف اسلانسکی» تشکیل شد. پلیس گروه زیادی را بازداشت کرد. وزیر کشور سابق که به اصطلاح بوژوا بود کشته شد و «گوتوالد» اعلام کرد که قانون اساسی چک اسلواکی را تغییر می‌دهد. بدین ترتیب کشور چک اسلواکی جزو بلوک کمونیستی قرارگرفت.

419866

در پی پیروزی انقلاب ۱۹۴۸ کشور های بلوک غرب به هدف جلوگیری گیری از گسترش این موج انقلاب ها تصمیم به تشکیل پیمان ناتو گرفتند که در سال ۱۹۴۹ تشکیل شد.

شیوه های بکار گرفته شده توسط گوتوالد استالینیستی یعنی به دنباله روی از سیاست های ژوزف استالین بود.

در ۳ دسامبر ۱۹۵۲ رودلف اسلانسکی, ولادیمیر کلمنتیس و ۱۲ تن دیگر از رهبران انقلاب فوریه ۱۹۴۸ در دادگاهی نمایشی به حکم دولت وی اعدام شدند.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Leave a Reply