کنجد – دانشنامه تصویری برتر

کنجد

by آشپزی, پزشکی, زیست‌شناسی, علوم پایه in فوریه 2, 2015

Crops-Sesame

کُنجِد یا کُنجید که سمسم و جلجلان هم نامیده می‌شود، گیاهی است از رده دولپه‌ای‌های پیوسته گلبرگ که سردسته تیره کنجدها است. این گیاه یک ساله‌است و ارتفاعش بالغ بر یک متر است. قسمت فوقانی ساقه‌اش پوشیده از کرک است ولی قسمت‌های تحتانی آن عاری از کرک است. برگ‌هایش در قسمت قاعده به طور متناوب و در قسمت‌های انتهایی ساقه به طور متقابل قرار گرفته‌است و پهنک برگ‌ها بیضوی و دراز و نوک تیز است و در قسمت قاعده ساقه پهن تر از قسمت انتهایی است. گل‌های آن که به طور منفرد و در کناره برگ‌های قسمت انتهایی ساقه قرار دارد، شامل قطعات پنج تایی به هم پیوسته‌است و تعداد پرچم‌ها ۴ عدد است. میوه‌اش کپسولی و محتوی دانه‌های کوچک مسطح و بیضوی است. دانه‌های کنجد به سبب دارا بودن روغن قابل استخراج تنها قسمت مورد استفاده گیاه است.

روغن کنجد (Sesamum indicum l )

khavas.roghan.konjed

موارد مصرف : عمدتاً مصرف خوراکی دارد و در صنایع داروسازی از آن به عنوان حلال در محلول های تزریقی عضلانی استفاده می شود و استعمال خارجی آن بر اندام های مختلف بدن می باشد. روغن کنجد به عنوان پادزهر سموم نیز به کار گرفته می شود.همچنین در درمان لک سوختگی روی بدن استفاده دارد. مصرف مداوم کنجد میتواند بر تقویت حافظه تاثیر گذار باشد. روغن کنجد روغن خوراکی حاصل از دانه های کنجد می باشد که یک روغن پخت‌وپز در کشورهای جنوب هند، چین، ژاپن، خاورمیانه، کره استفاده می شود و همچنین به عنوان یک تقویت کننده عطر و طعم در غذاهای آسیای جنوب شرقی کاربرد دارد. روغن کنجد از دانه کنجد غنی شده گرفته شده است که جایگزین پزشکی گردیده است. بعنوان ماساژ سنتی و انواع شیوه های درمانی به روز استفاده می شود. پزشکی سنتی در هند واقع در منطقه “آیورودا” از روغن کنجد جهت آرام کردن علائم مربوط به استرس استفاده می شود . تحقیقاتی که در حال اجرا است، نشان می دهد که وجود آنتی اکسیدان غنی شده و چربی های اشباع نشده در روغن کنجد می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. این روغن بعنوان محبوبترین روغن در آسیا و همچنین یکی از اصلی ترین محصول روغنی شناخته شده است، به منظوراستخراج روغن با توجه به محدودیت برداشت دستی وجود دارد امروزه از روش های مدرن برای تولید آن استفاده می گردد.

Sesame10-Amazing-Health-Benefits-Of-This-Super-Seed

 ادعای عمومی

در حالی که در سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید نیست ، روغن کنجد به تعدادی از استفاده های درمانی مشهور است. گفته می شود که به طور منظم و  یا مصرف روغن کنجد باید اثر کاهش اضطراب، عصبی و اختلالات استخوان، گردش خون ضعیف، کاهش ایمنی و مشکلات روده پیشنهاد می شود. استفاده ازآن نیز بی حالی، خستگی و بی خوابی را تسکین دهد، در حالی که ترویج قدرت و نشاط، افزایش گردش خون را آسان می کند. استفاده از آن درد و اسپاسم عضلانی، مانند سیاتیک، dysmenorrhoea، درد، درد پشت و درد مفاصل وجود دارد را آرامش میدهد. ادعا شده است روغن کنجد، زمانی که در ماساژ نوزاد مورد استفاده قرار میگیرد برای آرام کردن نوزادان و آرامش آنها درخواب و بهبود رشد مغز و سیستم عصبی کمک می کند. این ادعا شبیه به دیگر داروهای درمانی می باشد، که داشتن آنتی اکسیدان خود را توضیح می دهد که آن روند پیری را کند می کند و طول عمر راافزایش میدهد. یک مطالعه پزشکی 2000 نشان داد که ماساژ نوزادان با روغن کنجد وزن، طول، و midarm و midleg دور از نوزادان در نرخ آماری مطلوب تر از همه روغن های دیگر آزمایش بهبود یافته است.

گفته می شود که روغن کنجد، در هنگام مصرف و  یا موضعی، باید خشکی هر دو خارجی و داخلی را کاهش دهد. روغن کنجد است که گاهی اوقات توصیه می شود برای کاهش خشکی مرتبط با یائسگی . اعتقاد بر این است که استفاده از آن “بازگرداندن رطوبت به پوست، نرم، انعطاف پذیر و جوان به دنبال نگه داشتن آن”. پیشنهاد می شود که آن را تسکین می دهد “خشکی مفاصل” و روده ها، و برطرف کردن علائم خشکی مانند تحریک کننده سرفه، ترک خوردگی مفاصل، و مدفوع سخت. از آنجا که “خشکی مفاصل” یک بیماری پزشکی طبقه بندی نیست، این امر می تواند به درک و یا تایید این مشکل پزشکی بپردازد. سایر کاربردها به عنوان یک ملین ، به عنوان یک درمان برای دندان درد و بیماری های لثه و در درمان تاری دید، سرگیجه و سردرد پیشنهاد می شود روغن کنجد را می توان در درمان بینی خشک، کاهش سطح کلسترول خون (به علت حضور lignans استفاده می شود که فیتواستروژن )، اثرات ضد باکتریایی، و حتی کند کردن انواع خاصی از سرطان (به علت خواص آنتی اکسیدان از lignans).

روغن کشیدن

روغن کنجد یکی از چند روغن توصیه شده برای استفاده درروغن کشی است . ( روغن آفتابگردان از روغن های رایج دیگراست.)

فشار خون

روغن کنجد دارای درصد بالایی از اسیدهای چرب اشباع نشده است ( اسیدهای چرب امگا 6 )، اما منحصر به فرد است که آن را در دمای اتاق نگه می دارند. دلیل این است که آن حاوی دو نگهدارنده طبیعی، sesamol و sesamin میباشد.(به طور معمول، تنها در روغن عمدتاً متشکل از امگا 9 نفت اشباع شده مثل روغن زیتون ، در دمای اتاق نگه دارید.) پیشنهاد شده است که با توجه به حضور سطوح بالایی از اسید چرب اشباع نشده در روغن کنجد، ممکن است به کنترل فشار خون کمک کند. در پخت‌وپز به جای سایر روغن های خوراکی استفاده می شود و برای کمک به کاهش فشار خون بالا و پایین تر از میزان مصرف مورد نیاز داروها برای کنترل فشار خون بالا اثر روغن بر فشار خون ممکن است به دلیل اسیدهای چرب (PUFA) و sesamin ترکیب، lignan موجود در روغن کنجد باشد. شواهد نشان می دهد که هر دو ترکیبات فشار خون بالا در موش صحرایی را کاهش می دهد وجود دارد. کنجد lignans نیز در مهار سنتز و جذب کلسترول در موش صحرایی نقش دارد.

 

در صنعت، روغن کنجد ممکن است به عناوین زیراستفاده شود

  • حلال در داروهای تزریقی و یا راه حل های قطره ای داخل وریدی،
  • روغن حامل،لوازم آرایشی و بهداشتی
  • پوشش دانه برای جلوگیری از حملات شپش ها.این روغن همچنین همکاری با برخی از حشره کش ها دارد

روغن درجه پایین به صورت محلی در صابون ها، رنگ ها، روان کننده ها، و روشنایی استفاده می شود

23887

پخت‌وپز

روغن کنجد نور دارای نقطه دود بالا و مناسب برای سرخ کردن عمیق است، در حالی که روغن کنجد تیره (از دانه کنجد بو داده) دارای نقطه دود کمی پایین تر و نامناسب برای سرخ کردن عمیق است. در عوض می توان آن را برای سرخ کردن گوشت یا سبزیجات یا برای ساخت املت ، استفاده کرد. غذاهای شرق آسیا اغلب برای چاشنی از روغن کنجد بو داده استفاده میشود. چینی ها از روغن کنجد در تهیه وعده های غذایی برای زنان در زندان پس از زایمان استفاده میکردند روغن کنجد محبوب ترین روغن در آسیا، به ویژه در کره ، چین ، و کشورهای جنوب هند از کارناتاکا ، آندرا پرادش ، و تامیل نادو ، جایی که استفاده گسترده آن شبیه به روغن زیتون در مدیترانه است

انواع

312102469113142202584618416210425217187215

تفاوت های بسیاری در رنگ روغن کنجد وجود دارد: روغن کنجد سرد فشرده رنگ زرد کم رنگ است، در حالی که روغن کنجد در هند طلایی رنگ و روغن کنجد شرق آسیا معمولاً به رنگ قهوه ای تیره می باشد. این رنگ و عطر و طعم از بو دادن تست دانه های کنجد گرفته شده است. روغن کنجد با فشار سرد دارای عطر و طعم مختلف نسبت به تست نفت است به علت این که به طور مستقیم از خام، به جای تست، دانه تولید می شود. روغن های کنجد که در هر یک از فرم های بالا توضیح داده شد: روغن کنجد سرد فشرده موجود در مغازه های سلامت غرب است. روغن کنجد تفته نشده (اما نه لزوماً، سرد فشرده) است که معمولاً برای پخت‌وپز در شرق میانه استفاده می شود و اغلب می توانید در بازار حلال یافت شود . در کشورهای شرق آسیا، انواع پرس گرم روغن کنجد ترجیح داده می شوند.

300px-Sesamum_indicum_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-129

ساخت روغن کنجد

دانه کنجد توسط یک کپسول که تنها پاره زمانی که دانه ها به طور کامل رسیده اند محافظت می شود. ساعت رسیدن محصول ها با یکدیگرمتفاوت می باشد، به طوری که کشاورزان قطع گیاهان را با دست و محل آنها را با هم در حالت عمودی تا زمانی که همه کپسول بازگردنند،قرار میدهند. با کشف indehiscent (nonshattering) به وسیله لانگهام در سال 1943 جهش هایی به سمت توسعه یک محصول، مقاوم در برابر انواع شکستن آغاز شد. اگر چه محققان پیشرفت قابل توجهی در پرورش کنجد داشته اند،اما ادامه تلفات برداشت به دلیل محدود کردن تولید داخلی ایالات متحده است. دانه کنجد در کشورهای در حال توسعه در درجه اول ، عاملی است که نقش مهمی در محدود کردن ایجاد مقیاس بزرگ، استخراج کاملاً اتوماتیک نفت و تکنیک های پردازش ایفا کرده است. روغن کنجد را می توان با تعدادی از روش های استخراج شده، با توجه به مواد و تجهیزات در دسترس قرار داد. در کشورهای در حال توسعه، روغن کنجد است که اغلب با روش های ارزان قیمت مانند فشرده شدن دستی ، شناوردر آب گرم، پرس پل، پرس قوچ، روند غنی، و یا با استفاده از یک expeller در مقیاس کوچک استخراج مبشود .در کشورهای توسعه یافته استخراج روغن کنجد که اغلب با استفاده از استخراج مطبوعات expeller ، در مقیاس بزرگتر ماشین آلات استخراج نفت، یا با فشار دادن توسط مواد شیمیایی حلال دنبال شده است.  در یک فرایند به نام فشار سرد استخراج شود. این روش استخراج در میان پیروان مواد غذایی خام به دلیل اجتناب افشای نفت به حلال های شیمیایی و یا درجه حرارت بالا در استخراج محبوب است . در حالی که دربین برخی از تولید کنندگان پالایش روغن کنجد تولید از طریق استخراج با حلال، خنثی سازی و سفید به منظور بهبود جنبه زیبایی آن، بیشتر خواهد شد . در حال حاضر روغن کنجد به دست آمده از دانه های با کیفیت دارای طعم شیرین و لذت بخش است که خالص سازی بیشتر نیاز ندارد و قبل از آن می توان مصرف شود. بسیاری از مصرف کنندگان به دلیل اعتقاد خود که که فرایند های تصفیه باعث حذف مواد مغذی مهم میشوند ترجیح می دهند روغن کنجد تصفیه شده مصرف نکنند روغن کنجد یکی از روغن های طبیعی با ثبات است، اما می توان از سردخانه و قرار گرفتن در معرض محدود به نور و درجه حرارت بالا در استخراج، پردازش و ذخیره سازی بهره مند شوند به منظور به حداقل رساندن از دست دادن مواد مغذی از طریق اکسیداسیون و ترشیدگی. ذخیره سازی در بطری های کهربایی رنگی می تواند به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نور کمک کند. روغن کنجد روغنب اشباع نشده (PUFA) مثل روغن نیمه خشک است. روغن کنجد تجاری از لحاط نگ در نور به رنگ زرد مایل به قرمز عمیق بسته به رنگ دانه فرآوری شده و از روش تراش، متفاوت است. هرچه در تصفیه ی روغن دانه تمیزتر و سفید تر باشد، روغن به دست آمده زلالتر است. روغن کنجد غنی از اسید اولئیک و اسید لینولئیک، که با هم 85 درصد از کل اسیدهای چرب را تشکیل می دهند می باشد. روغن کنجد در هند دارای درصد نسبتاً بالایی از ماده unsaponifiable (1.5-2.3٪) و در برخی کشورهای دیگر از اروپا است. اضافه کردن (5-10٪)روغن کنجد به مارگارین و به طور کلی به هیدروژنه چربی های گیاهی که عموماً به عنوان تقلب برای کره یا روغن حیوانی استفاده می شود واجب است. عمر این روغن در مقایسه با سایر روغن های متعارف طولانی تر بوده است. این روغن با به عنوان روغن سرخ کردن نسبت به روغن های دیگر ثبات تر است

ترکیبات

 

روغن کنجد از اسیدهای چرب زیر تشکیل شده است.

اسید های چرب حاکثر حداقل نامگذاری
پالمیتیک 0.12% 0.7% c16:0
پالمیتولئیک 0.5% مقدار کم c16:1
استئاریک 0.6% 3.5% c18:0
اولئیک 0.5%لینو 0.35% c18:1
لینولئیک 0.5% 0.35% c18:2
لینولنیک 0.1% مقدار کم c18:3
اکوسنوئیک 0.1% مقدار کم c20:1

روغن کنجد

آزمایش مقدار
دانسیته 30c/30cدر0.915-0.919
ضریب شکست (400C) 1.4645-1.4665
ارزش صابون سازی 188-193
مقدار ید 103-120
حداکثر درصد ماده روغنی 1.5-2.0%
حداکثر مقدار حرارتی کدورت بیلر ˚C 22c

تاریخچه

دانه های کنجد سفید بدون پوست خارجی کنجد در طول دوره تمدن صنعت کشت، بعنوان اصلی ترین روغن گیاهی شناخته شده است. این امر قطعاً به بین النهرین حدود 2500 سال قبل از میلاد برمی گردد و در زبان اکدی و سومری بنام ایلو (در تامیل واژه کنجد به نام ایلو هم شناخته شده است) . دانه کنجد یکی از اولین محصولات فرآوری شده برای روغن و همچنین به عنوان یکی از اولین مواد در ادویه جات و فلفل استفاده می گردد. در واقع ، واژه مشترکی که برای روغن نباتی در بسیاری از زبان های درآویدی مانند: تامیل ، مالایایی و کانندآ (معنای کلمه روغن کنجد در زبان تامیل = எள் + روغن یا چربی = நெய் –> எண்ணெய் شناخته میشد. در زبان هندی واژه روغن کنجد (تل तेल) و در زبان سانسکریت (تیلا तैल و تلوگو నువ్వులు ) بعنوان دانه کنجد بیان شده است. 600 سال قبل از میلاد ، آشوریان از روغن کنجد به عنوان یک غذا ، مرهم و دارو استفاده میکردند که باید آن را غنی کرده و البته ساختن این مواد بسیار گران بود. هندوها از آن به عنوان چراغ های نذری استفاده میکنند که به عنوان روغن مقدس در نظر گرفته میشود.

فرایند تولید

تولید روغن کنجد در بازار مورن ، سئونگنام ، استان جیونگی ، کره جنوبی: فرایند استخراج عصاره روغن در روستای تامیل ، هند: دانه کنجد توسط یک غشا احاطه شده است که در طی پروسه زمانی به طور کامل رشد کرده و از غشا خارج میشود. زمان رشد و رسیدگی آن متفاوت است، به طوری که کشاورزان با کمک دست گیاه را قطع کرده و در کنار هم در جایگاهشان بصورت حالت عادی نگه می دارند تا زمانی که همه دانه ها از غشا خارج شوند. در سال 1943 روش (غیر مخرب) کشف شد وبا گذر زمان و با تغییرات بوجود آمده، آغاز به کار کرد و به سمت پیشرفت محصول و مقاومت آن در برابر شکستگی و افت محصول شد. اگرچه محققان پیشرفت قابل توجهی در پرورش کنجد تولید شده را دلیل تلفات و محدود کردن تولید داخلی ایالات متحده می دانند. دانه کنجد در درجه اول در کشورهای در حال توسعه تولید شد، روغن کنجد را می توان با کمک دستگاه اتومات جهت استخراج روغن با تکنیکهای مدرن که با توجه به مواد و تجهیزات موجود فراهم کرد ، این امر عامل مهمی در ایجاد محدودیت و توسعه خط تولید روغن ایفای نقش کرده است. در کشورهای در حال توسعه ، روغن کنجد است که اغلب با قیمت ارزان و تکنیکهای فشرده دستی مانند سیستم آب گرم ،روش پل ،کوبیدن ، غنی کردن، یا بااستفاده از یک اکسپیلر در اندازه های کوچک استخراج میشود. در کشورهای در حال توسعه ، روغن کنجد اغلب با استفاده ازروش اکسپیلر در اندازه های بزرگتر با ماشین آلات یا توسط حلال های شیمیایی، روغن را استخراج میکنند. همچنین روغن کنجد می تواند در دمای پایین با استفاده از اکسپیلر فشرده شده در یک فرایند به نام روش سرد، روغن را استخراج کنند. این روش استخراج در میان طرفداران مواد غذایی خام مرغوبتر است، چرا که در حین استخراج ، روغن را در برابر درجه حرارت بالا و حلال های شیمیایی جلوگیری میکنند. در حالی که برخی از تولیدکنندگان ، پالایش روغن کنجد را توسعه داده و استخراج روغن را از طریق حلال ، خنثی سازی و سفید کنندگی به منظور بهبود جنبه زیبایی آن کمک میکند. این روغن کنجد به دست آمده است که در حال حاضر دارای طعم شیرین و لذت بخشی است به خالص سازی بیشتری نیازی ندارد و می توان آنرا مصرف کرد. بسیاری از مصرف کنندگان ، روغن کنجد تصفیه شده را به دلیل اعتقادی که نسبت به فرایند تصفیه سازی و حذف مواد مغذی مهم دارد ، ترجیح می دهند. روغن کنجد یکی از روغن های طبیعی و پایدار است، و هم می تواند در حین عملیات استخراج ؛ توسط سردخانه و سپس در معرض نور محدود شده و درجه حرارت بالا قرار بگیرد و به منظور بهره برداری ، پردازش و ذخیره سازی به حداقل ممکن برسد و مواد غذایی را از طریق اکسیداسیون و ترشیدگی از دست بدهد. عملیات ذخیره سازی در بطری های کهربایی رنگ می تواند به کاهش اکسیداسیون در برابر نور کمک کند. روغن کنجد اشباع نشده (پوفا) بصورت روغن نیمه خشک در می آید. روغن کنجد تجاری به رنگ زرد مایل به قرمز غلیظ شده تبدیل میشود و البته به خود رنگ دانه ی فرآوری شده نیز بستگی دارد و روش خرد کردن دانه نیز متفاوت است. روغن بدست آمده به خوبی تمیز شده و از دانه آسیاب میشود، که می توان آن را تصفیه و سفید شده به صورت روغن زلال و به رنگ روشن تبدیل کرد. روغن کنجد غنی شده از اسید اولئیک و اسید لینولئیک، که با هم 85 درصد از کل اسیدهای چربیرا تشکیل می دهند. روغن کنجد دارای (1.5-2.3%) که درصد نسبتاً بالایی از ماده غیر قابل صابونی شدن در هند و در برخی کشورهای دیگر از اروپا تهیه میشود. لازم است که به روغن کنجد (5-10٪) مارگارین اضافه شود و به طور کلی هیدروژنه کردن کره، روغن حیوانی برای تقلب استفاده می شود. این مدت ماندگاری طولانی در مقایسه با سایر روغن های دیگر، معمولی است. این روغن پایدار به عنوان روغن سرخ کردنی استفاده میشود.

دانه کنجد تجاری

از سال 2012، دانه کنجد در بازار جهانی ، تقریباً به 0.67/lb دلار به فروش می رسد. این قیمت نسبتاً بالا، نشان دهنده رکود در سراسر جهان است. اگر چه فروش دانه کنجد در بازار قوی است اما تولید داخلی ایالات متحده در انتظار افزایش آمار خواهد بود.

تنوع

تغییرات بسیاری در رنگ روغن کنجد وجود دارد. روغن کنجد فشرده شده زرد کمرنگ است، روغن کنجد هند (جینجیلی) معمولاً به رنگ روغن طلایی و روغن کنجد شرق آسیایی به رنگ قهوه ای تیره ، تبدیل میشود. عطر و طعم دودی دارد. روغن کنجد سرد فشرده شده دارای عطر و طعم مختلفی از روغن تست دانه دارد، از آن است که به طور مستقیم از خام، به جای تست، دانه تولید می شود. روغن کنجد سرد فشرده شده و تف داده شده برای سلامتی خوب است. اما نه لزوماً، خنک کننده و فشرده شده باشد. روغن کنجد ، معمولاً برای پخت‌وپز در خاورمیانه استفاده می شود و اغلب می تواند در بازارهای سنتی یافت شود. در کشورهای شرق آسیا، انواع پرس روغن کنجد گرم فشرده شده ، ترجیح داده می شود.

2531235624717320617569418319192152182211224

موارد مصرف

چگونگی پختن: با وجود نسبت بالای اسید چرب اشباع نشده (امگا 6) در روغن کنجد که شامل (41٪) از اسیدهای چرب می باشد، به همین دلیل در معرض فاسد شدن قرار میگیرد. در پخت‌وپز روغن با نقطه دود بالا، به نوبه خود هنگامی که در باز نگه داشته شود ، فاسد میشود. این امر به دلیل آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در روغن می باشد. روغن کنجد طلایی رنگ دارای نقطه دود بالا و مناسب برای سرخ کردن به صورت عمیق می باشد ، در حالی که روغن کنجد تیره یا سیاه (از دانه کنجد بو داده) دارای نقطه دود کمی پایین تر و نامناسب برای سرخ کردن به صورت عمیق میشود. به جای آن می توان برای سرخ کردن گوشت یا سبزیجات، یا برای پختن املت استفاده کرد. غذاهای شرق آسیا اغلب برای چاشنی از روغن کنجد بو داده استفاده میکنند. چینی ها از روغن کنجد برای تهیه وعده های غذایی برای زنان در زندان یا زنان پس از زایمان استفاده میکنند. روغن کنجد بعنوان مرغوبترین محصول در آسیا به حساب می آید، به ویژه در کره، چین، و کشورهای جنوب هند کارناتاکا، آندرا پرادش، و تامیل نادو، در مکانی که استفاده وسیع این روغن شبیه به روغن زیتون در مدیترانه است.

استفاده سنتی در هند

در جنوب هند، روغن کنجد تقریباً بعنوان ترشی جات و چاشنی استفاده می شود. به همین دلیل اغلب با پودر ویژه ادویه ای که با آیدیل، دوسا و همچنین برنج مخلوط شده با پودر ادویه ( پاروپاپودی ) مخلوط می کند. تامیل ، نادو و آندرا پرادش با غذاهایی که گرم و تند هستند ، آن را به عنوان ماده خنثی کردن حرارت استفاده می شود. به همین دلیل برای سرخ کردن به عنوان روغن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و روغن به خودی خود سنگین میشود. روغن کنجد بسیار مشهور است و به داخل پوست نفوذ می کند به راحتی در هند برای ماساژ استفاده می شود. در نظر گرفته می شود که روغن کنجد (تیل تل) مخصوص ماساژ دهنده بدن به عنوان عاری کردن بدن از گرما استفاده می شود و به دلیل ماهیت چسبناکی که دارد برای ماساژ خوب است.همچنین برای ماساژ مو و پوست سر استفاده می شود. روغن کنجد در تولید داروهای آیورودا کاربرد دارد. همچنین در بسیاری از برنامه های کاربردی و لوازم آرایشی، از جمله به عنوان یک ماده غنی شده از روغن استفاده می شود. در آیین هندو، از کنجد بعنوان روغن، در دیپا از بعنوان نفت چراغ که برای خدایان در مقابل زیارتگاه نگه داشته میشود. روغن کنجد برای انجام مشاعره در معابد هندو ها نیز استفاده می شود. همچنین، به خصوص در جنوب هند، روغن کنجد به خدایان سنگ در زیارتگاه معابد کاربرد دارد.

کاربردهای صنعتی

در صنعت، روغن کنجد ممکن است به عنوان موارد ذیل استفاده شود:

  • ماده حلال در داروها تزریق می شود و یا به صورت قطره ای داخل رگ تزریق می شود.
  • در محصولات آرایشی که حاوی روغن است.
  • پوشش دانه برای جلوگیری از حملات شپش ذخیره می شود و همچنین بعنوان حشره کش برای برخی از حشره کش ها استفاده میشود.

درصد روغن پایین به صورت محلی در صابون ها، رنگ ها، روان کننده ها، و روشنایی استفاده می شود.

درمان

url

ویتامین ها و مواد معدنی: روغن کنجد منبع ویتامین E است. ویتامین E یک آنتی اکسیدان است و با پایین آوردن سطح کلسترول خون در ارتباط است. روغن کنجد نیز حاوی منیزیم، مس، کلسیم، آهن، روی، و ویتامین B6 . مس به آرتریت روماتوئید و منیزیم به سلامت تنفسی وعروقی و کلسیم برای پیشگیری از سرطان کولون، پوکی استخوان، میگرن و PMS کمک می کند و روی ، برای سلامتی استخوان کمک می کند. علاوه بر این مزیت ها روغن کنجد از ویتامینE سرشار است، تحقیقات کافی در خواص دارویی روغن کنجد وجود دارد. که به برخی از این خواص اشاره میکنیم: فشار خون: روغن کنجد دارای درصد بالایی از اسیدهای چرب اشباع نشده (اسیدهای چرب امگا 6)میباشد، اما منحصر به فرد است که آن را در دمای اتاق نگه می دارند. علت این است که دارای دو مواد نگهدارنده به طور طبیعی، سسمول وکنجد می باشد. (به طور معمول، تنها روغن که عمدتاً متشکل از امگا 6 و چربی اشباع شده مانند روغن زیتون، در دمای اتاق نگه داری میشود). با توجه به وجود سطوح بالایی از اسیدهای چرب غیر اشباع شده در روغن کنجد، که ممکن است به کنترل فشار خون کمک کند، این را می توان در پخت‌وپز به جای سایر روغن های خوراکی استفاده کرد و برای کمک به کاهش فشار خون بالا و جهت کنترل فشار خون بالا به میزان کم و در حد نیاز دارو مصرف کرد. اثر چربی بر فشار خون ممکن است به دلیل وجود اسیدهای چرب پوفا و ترکیب کنجد و لیگنین موجود در روغن کنجد میباشد، آزمایشات و محاسبات نشان داده است که هر دو ترکیبات فشار خون بالا را کاهش می دهد. لیگنین کنجد باعث جلوگیری از سنتز و جذب کلسیم در حیوانات میشود . استخراج عصاره یا روغن: روغن کنجد یکی از چند روغن چربی (روغن آفتابگردان) توصیه شده که جهت استخراج روغن چربی استفاده میشود.

اطلاعات عمومی

کاربرد روغن کنجد بعنوان مصرف درمانی چند منظوره مشهور است در حالی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده است. گفته می شود که کاربرد موضعی به طور منظم و یا مصرف روغن کنجد اثرات اضطراب، عصبی و اختلالات استخوان، گردش خون ضعیف، و مشکلات روده را کاهش می دهد. روغن کنجد نیز بی حالی، خستگی و بی خوابی را تسکین میدهد و در عین حال باعث افزایش انرژی ، نشاط و گردش خون میشود. طبق گفته ها کاربرد آن آسان است و خواص آن باعث می شود که درد و اسپاسم عضلانی، مانند سیاتیک، درد قاعدگی، درد پشت و درد مفاصل را کاهش دهد. روغن کنجد برای ماساژ نوزاد و نیز برای آرام کردن نوزادان استفاده می شود و به سیستم مغز و عصبی آنها کمک میکند که به آرامش برسند و بهتر بخوابند. این بیانیه شبیه به دیگر داروهای درمانی می باشد، این باور وجود دارد که با وجود آنتی اکسیدان روند پیری را کاهش داده و باعث افزایش طول عمر میشود. در سال 2000مطالعات پزشکی نشان داده شده که ماساژ نوزادان با روغن کنجد به وزن، طول آنها کمک میکند. گفته می شود که روغن کنجد، در هنگام مصرف و یا به صورت موضعی، باعث کاهش خشکی پوست می شود. توصیه می شود که روغن کنجد باعث رفع افسردگی میشود. اعتقاد بر این است که استفاده از آن باعث میشود که ” رطوبت ، لطافت ، انعطاف پذیری و جوانی را به پوست باز میگرداند”. و برای رفع “خشکی مفاصل” و روده ها، و برطرف علائم خشکی مانند تحریک کننده سرفه، ترک خوردگی مفاصل، و مدفوع سخت بعنوان داروی تسکین دهنده توصیه میشود. از آنجا که “خشکی مفاصل” بعنوان یک بیماری پزشکی در طبقه بندی نیست، این امر می تواند مشکل پزشکی به تایید این بیانیه در تجویز دارو مشکل ساز باشد. سایر کاربردها به عنوان یک ملین و یک درمان برای درد دندان و بیماری های لثه و درمان تاری دید ، سرگیجه و سردرد استفاده میگردد. پیشنهاد می شود که روغن کنجد را می توان در درمان خشکی بینی ، کاهش سطح کلسترول خون (به علت حضور لیگنان که فیتواستروژن است) ، اثرات ضد باکتریایی، و حتی کاهش پیشرفت انواع خاصی از سرطان میشود .

konjed

عوارض جانبی

روغن کنجد ممکن است واکنش های آلرژیک، شامل آنافیلاکسی تولید کند. حدود 1٪ از جمعیت به محصولات غذایی کنجد به دست آمده حساسیت دارند. از آنجا که از اثرات ملین آن، روغن کنجد باید توسط افرادی که اسهال دارند استفاده نشود.

خواص درمانی

_ موجب درخشانی، شفافیت و براقی پوست صورت می شود. _ کمک به دفع سنگ های کلیوی به شرط تداوم در مصرف _ برطرف کننده سوزش معده _ از بین برنده لکه های سیاه پوستی

One Comment
  1. Terrific work! This is the kind of info that should be shared around the net. Disgrace on Google for no longer positioning this put up higher! Come on over and discuss with my web site . Thank you =)|

Leave a Reply