کودکان کار ( 40 عکس موضوعی ) – دانشنامه تصویری برتر

Blog

کودکان کار ( 40 عکس موضوعی )

by ارتباطات, جامعه شناسی, علوم انسانی و فلسفه in مارس 12, 2015

 

14p.ir-faghr-bachehaye-kar2015

 

کودکان کار به کودکان کارگری گفته می‌شود که به صورت مداوم و پایدار به خدمت گرفته می‌شوند که این امر آنها را در بیشتر اوقات از رفتن به مدرسه و تجربۀ دوران کودکی بی‎بهره می‌سازد و سلامت روحی و جسمی آنها را تهدید می‌کند. کار کودک نزد بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی فعالیتی استثماری تلقی می‌شود.

کار کودکان بسیار معمول است و می‌تواند شامل کار در کارخانه، معدن، روسپی‌گری، کشاورزی، کمک در کسب و کار والدین، داشتن کسب و کار شخصی (مانند فروش غذا) یا کارهای نامتعارف باشد. ناپذیرفتنی‌ترین شکل‌های کار کودکان استفاده نظامی از کودکان و تن‌فروشی کودکان است. موارد کم‌تر جنجالی و معمولاً قانونی (با بعضی محدودیت‌ها) شامل کار کشاورزی در ایام تعطیلی مدرسه (کار فصلی)، کسب و کار خارج از ساعات مدرسه و همچنین بازیگری یا آوازخوانی کودکان می‌باشد.

کار کودک در درجات مختلف در طول تاریخ وجود داشت اما با آغاز سوادآموزی همگانی و تغییراتی که در شرایط کار طی صنعتی شدن به وجود آمد و ظهور مفاهیم حقوق کارگر و حقوق کودکان مورد نقد و بحث عمومی قرار گرفت. کار کودکان همچنان در جاهایی که سن ترک مدرسه پایین است شیوع دارد.

بر اساس آمار سازمان جهانی کار (ILO)، سالانه ۲۵۰ میلیون کودک ۵ تا ۱۴ ساله در جهان محروم از کودکی می‌شوند. طبق این آمار ۱۲۰ میلیون‌نفر از آنها وارد بازار کار شده و مشغول به کار تمام‌وقت هستند. ۶۱ درصد این کودکان در آسیا، ۳۲ درصد در آفریقا و ۷ درصد در آمریکای لاتین زندگی می‌کنند. قاچاق انسان از راه‌های عمده وارد کردن این کودکان به بازار است. به جز کارگری برده‌وار، روسپی‌گری و فروش اعضای بدن کودکان، از دیگر سرنوشت‌های کودکان قاچاق است

 

عوامل اثر گذار

موضوع کودکان کار موضوع نسبتا پیچیده ای است و عوامل گوناگونی در آن اثر گذار هستند.از جمله :

  • ساختار خانواده
  • فقر
  • تغییرات اقتصادی ناگهانی ناشی از جنگ و … ( که منجر به مهاجرت به کشورهای همسایه برای کار با دستمزد بیشتر می شود)
  • هزینۀ تحصیل و نظام آموزشی نادرست

 

14p.ir-faghr-bachehaye-kar-noruz

کودکان کار در کشورهای جهان

 

 

ایالات متحده آمریکا

در کنار حضور کودکان کار در کشورهای جهان سوم، پدیده کودکان کار در کشوری همچون ایالات متحده آمریکا نیز به چشم می‌خورد. در حدود ۵۰۰٬۰۰۰ کودک در حال کار در مزارع آمریکا هستند و قانون حمایت از این افراد از قبل از جنگ جهانی دوم تا به امروز دست‌خوش تغییر نشده است. این گروه را کودکانی تشکیل می‌دهند که غالباً از گروه مهاجرانی بوده‌اند که به طور غیر قانونی از آمریکای لاتین به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده‌اند. بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، حداقل ۴۳ کودک بر اثر سوانح در حین کار جان خود را از دست داده‌اند.

 

139207200925199781334164

ایران

براساس آمارهای موجود بیش از ۲۵۰میلیون کودک ( ۱۴-۵ ) که معمولاً زیر سن قانونی کار می کنند، در کشورهای در حال توسعه است. اگر سن پایان کودکی را براساس پیمان نامه حقوق کودک زیر ۱۸سال در نظر بگیریم، در سال ۲۰۰۲ بیش از ۳۵۰میلیون کودک و نوجوان به جای پرداختن به تحصیل ، کار می کنند.

در ایران نیز تعداد کودکان کار به دلایل گوناگون رو به افزایش است اما آمار دقیقی در مورد کودکان کار وجود ندارد. بیش از ۲۰هزار نفر کودک کار در تهران تایید شده است. درآمار تخمینی سازمان جهانی کار در سال ۱۹۹۵بیش از ۷۱/۴درصد کودکان بین ۱۰تا ۱۴ سال در ایران از لحاظ اقتصادی فعال هستند.

براساس سرشماری سال ۱۳۷۵ بیش از ۴ درصد جمعیت شاغل کشور را گروه سنی ۱۰تا ۱۴ سال تشکیل می دهند بر اساس این همین آمار جمعیت شاغل کشور ۵/۱۴میلیون نفر بوده است که ۴ درصد آن در حدود۶۰۰ هزار نفر می شود. در سال ۱۳۷۵ خدود ۳۸۰ هزار کودک در سن ۱۰تا۱۴ سال در ایران کار ثابت داشته است.

 

 

 14p.ir-faghr-bachehaye-kar94

 

 

آسیب پذیری کودکان در برابر کار

کودکان کار در شرایط بسیار نامطلوب از نظر تغذیه، بهداشت و انجام کارهای خطرناک و حاد به سر می برند. این کودکان می توانند به راحتی بازیچه دست بزهکاران حرفه ای اعم از سارقین یا باندهای توزیع مواد مخدر، عوامل ایجاد خانه های فسادو… قرار گیرند. و همچنین عدم بهره گیری از آموزش و تحصیل علم و فن، قدرت رقابت با سایر کودکان در ایجاد یک زندگی سالم را هر جه بیشتر از این کودکان سلب می کند.

 

 

 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-jadid

تاثیرات اقتصادی – اجتماعی کار کودکان

کار کودکان سبب افزایش سود و انباشت سرمایه برای کسانی می شود که کودکان را مورد استثمار قرار می دهند و در نتیجه فاصله طبقاتی را در جامعه بیشتر می کند و فقر و تهیدستی را افزایش می دهد. کودکان را از دستیابی به دانش و مهارت کافی باز می دارد و در نتیجه بهره وری نیروی کار را در جامعه کاهش می دهد. آسیبهای اجتماعی مانند اعتیاد، بزهکاری، استثمار، تبعیض، فقر و… افزایش می یابد و در نتیجه سلامت اجتماعی را به مخاطره می اندازد و مانع پیشرفت و توسعه جامعه می گردد.

 

 

 14p.ir-faghr-bachehaye-kar

 

 

تاریخچه نقد کار کودکان

از همان سده ی نوزدهم، هنگامی که پل لافارگ آسیب های انقلاب صنعتی را مشاهده کرد، فکر ساختن ماشین هایی برای بزرگسالان امکان پذیر شده بود، اما به جای این اقدام، صاحبان صنایع بافندگی کار کودکان را چنین توجیه می کردند که فقط کودکان می توانند با جثه های کوچک شان به زیر ماشین آلات بخزند و نخ و رشته‌های گسیخته را گره بزنند. چنان که انگار تصورِ ساختن ماشین آلاتِ «خاص» بزرگسالان امکان نداشته است. این نسل های پیاپی کودکان بودند که به اجبار در برابر ابعاد ماشین آلات کمر خم کردند و نه این که ماشین آلات ویژگی انسانی را رعایت کرده باشد. در دهلیزهای معادن، کودکان واگن‌ها کوچک پر از زغال سنگ را که از راهروهای تنگ می گذشت، به ادعای استثمارکنندگان شان، «به راحتی» به جلو هل می دادند.

 

گالری تصاویر

  14p.ir-faghr-bachehaye-kar-1394

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

14p.ir-faghr-bachehaye-kar-badbakht 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-faghir 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-iran  14p.ir-faghr-bachehaye-kar-jangzadeh

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

 

14p.ir-faghr-bachehaye-kar-karton 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-kasif 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-mafhomi 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-mahrom

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

 

14p.ir-faghr-bachehaye-kar-pedar 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-pic 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-pic94

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

 

14p.ir-faghr-bachehaye-kar-ranjkeshideh 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-yatim

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

 

14p.ir-faghr-bachehaye-kar-zaif 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-ایران

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

 

14p.ir-faghr-bachehaye-kar-بچه های کار 2015 14p.ir-faghr-bachehaye-kar-بچه های کار

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

 

14p.ir-faghr-bachehaye-kar-فقر 27

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

 

67984_538 106057_623 570101_410

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

 

37337941167234297451 IMG10374496 khabar.90.3.22e

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

labour-child nf00090719-1

گالری تصاویر شکیبا باشد تا عکس ها کامل شود

 

s33lw0

2 Comments
  1. هممون مقصریم…میدونین سالانه چه هزینه هنگفتی برای این عملهای زیبایی صرف میشه که اگه این هزینه واسه این بچه ها صرف میشد چه تحولی توی زندگیشون بوجود میاورد!؟؟!دغدغه روزمره ما چیه؟ کدوم بازیگر عطسه کرد کی طلاق گرفت کی دزدی کرد کی مرد…..بابا این چه وجدان لعنتی ایه که ماداریم؟؟ تو اینه به خودمون یه نگاه بندازیم؟؟چه دلیل قانع کننده ای داریم که با اعتماد بنفس به خودمون میگیم انسان!!!….بابا یه دقیقه خودمونو بذاریم جای اینا…..افسوس…….افسوس…….

Leave a Reply