یافتن خوشبختی – دانشنامه تصویری برتر

یافتن خوشبختی

by سبک زندگی in اکتبر 22, 2016

تلاش برای یافتن خوشبختی در منابع خارجی

یک زمانی بود که زیاد هم دور نیست، من به سیگار، غذا های بی خاصیت، تلویزیون، خرید، و دیگر چیز ها اعتیاد داشتم، و در عین حال در زندگی خود ناکام بوده و در رابطه ای که داشتم دچار مشکل بودم.

ریشۀ تمام این مشکلات چه بود؟ من ناراضی بودم، لذا سعی می کردم خوشبختی را در چیز های خارجی بیابم.

اجازه بدهید غذا را به عنوان مثال در نظر بگیریم، جون یک مشکل بسیار رایج است. من ناراضی بودم، ولی این را می دانستم که غذا به من لذت می بخشد ـــ خوردن مقداری کلوچه یا سیب زمینی سرخ شده لذت بخش بود لذا برای چند دقیقه احساس خوبی داشتم. این کار هیچ وقت در بروز دادن کمی احساس خوب در من کوتاهی نکرده است. این یک فرآیند توجیه کردن است که ناخودآگاه اتفاق می افتد، اکثر مواقع بدون اینکه من از آن باخبر باشم.

البته، بعد از خوردن آنها احساس گناه و ناسالم بودن می کردم و احساس بدی نسبت خود داشتم، و بدین ترتیب حتی از قبل هم ناراحت تر می شدم. و این گونه چرخه ادامه پیدا می کرد: برای اینکه دوباره احساس خوبی پیدا کنم، باید دوباره غذا می خوردم.

اکثر ما ها این را تجربه می کنیم ـــ سعی می کنیم خوشبختی را در مردم و اشیاء اطراف خود بیابیم، بجای یافتن آن در درون خود. و البته، لذتی که از این اشیاء نصیبمان می شود دائمی نیست، فقط موقت است، و لذا خوشبختی ما بسته به اینکه این اشیاء در حال حاضر لذتی به ما می دهند یا نه، بالا و پایین می رود.

ممکن است متوجه آن نشوید، ولی این کاری است که احتمالاً شما حداقل در یکی از زمینه های زندگی خود آن را انجام می دهید. می خواهم چند مثال از منابع خارجی خوشبختی را مرور کنم، بدون اینکه دربارۀ شما یا هر شخص دیگری قضاوت کنم. واضح است که من این کار ها را چندین بار انجام داده ام و هنوز هم انجام می دهم، و فکر می کنم این ها اموری هستند که هر انسانی آن ها را انجام می دهد. این بدین معنی نیست که ما نمی توانیم آن ها را آرام و به تدریج تغییر دهیم.

Girl with balloons

چند نمونه از راه هایی که مردم خوشبختی را در دیگران یا اشیاء جست و جو می کنند:

1. همسر یا دوست پسر/دوست دختر. مسأله ایست بسیار رایج. ما در ذهن خود این ایده آل که یک رابطۀ عاشقانه چگونه باید باشد را داریم و انتظار داریم طرف مقابل ما با اشکال گوناگونی ما را خوشحال کند. می خواهیم به ما عشق بورزند، کار های عاشقانه یا شهوت انگیز انجام دهند، به هزار روش متفاوت نشان دهند که اهمیت می دهند، که نیاز های ما را در اولویت نیاز های دیگران (از جمله نیاز های خودشان) قرار دهند، که همیشه مهربان و با ملاحظه و با احترام باشند. الته که این ها خیالات هستند، و در عالم واقع وقتی با کسی رابظۀ بلند مدت برقرار می کنید، تخیلات همیشه فرو می ریزند. شخص مقابل شما مشکلات و مشغله های خودش را دارد، و در مواقعی عصبانی، غمگین و یا گستاخ خواهد شد، و همیشه تصویر یک شریک عاشق بی نقص نخواهد بود. این برای خوشبختی ما چه مفهومی دارد؟ خب، وقتی آنها محبت آمیز و فوق العاده هستند، ما خیلی خوشحال هستیم! ولی وقتی اینگونه نیستند، ما عصبانی یا افسرده یا ناامید می شویم. چرا دیگر ما را دوست ندارند؟ و بدین ترتیب احساس می کنیم که قابل دوست داشتن نیستیم و نگران این می شویم که ما را رد کنند.

2. اعتیاد ها. غذا، مواد، الکل، بازی های رایانه ای، تلویزیون، چیزی در اینترنت، روابط جنسی، پرن. هر کدام از این ها به ما لذت می بخشند، حداقل موقتاً، بنابراین آن ها راه هایی قابل اعتماد برای رسیدن به خوشبختی یک لحظه هستند. شاید نتوانیم همسران خود را یا بچه ها یا همکاران یا حتی شغل خود را کنترل کنیم، ولی این ها را می توانیم ـــ اگر بخواهیم غذا بخوریم، معمولاً می توانیم. اگر بخواهیم حشیش بکشیم یا مشروب بخوریم، معمولاً می توانیم. البته، این ها فقط لذت موقت می بخشند، لذا هنگامی که از آن ها بی بهره ایم، به دنبال آنها می رویم. ما خوشبخت نیستیم، چون خوشبختی ما وابسته است به اینکه آیا از آن ها استفاده می کنیم یا نه. و بدین ترتیب به آن ها بر می گردیم، و به همین صورت ادامه پیدا می کند.

shadi-zendegi4

3. خوشی و هیجان.  این مورد می تواند خودش را به چندین صورت نشان دهد: آنهایی که دوست دارند با دوستان خود به پارتی ها بروند، برقصند، بنوشند. یا به قرار های عاشقانه بروند، یا در یک بار پرسه بزنند. یا اینکه بعضی اوقات مردم در ورزش های پر مخاطره یا مسافرت به دنبال هیجان می گردند. البته، ورزش کردن یا مسافرت کردن یا با دوستان خود بیرون رفتن هیچ عیب و ایرادی ندارد. اما چیزی که باید به آن توجه شود این است که آیا در این کار ها به دنبال خوشبختی خود هستید. و آیا مواقعی که آنها را ندارید، ناراحت هستید؟ چون شما نمی توانید همیشه در هر لحظه از زندگی خود هیجان داشته باشید، و وقتی هیجان نداشته باشید، خوشبختی شما از بین می رود.

4. کار. اگر به کار کردن اعتیاد دارید، یا به مشغول بودن معتاد هستید، امکان دارد که شما در کار خود به دنبال خوشبختی می گردید. دوباره می گویم، کار کردن هیچ ایرادی ندارد، انجام دادن کاری که از آن لذت می برید یا حتی به آن عشق می ورزید هم ایرادی ندارد. خود من چنین کاری را انجام میدهم، و ازآن کاملاً راضی هستم. ولی شما باید به این توجه کنید که وقتی کار نمی کنید چه اتفاقی می افتد ـــ آیا احساس وابستگی می کنید، آیا عطش بازگشتن به آن دارید، آیا شما خوشبختی خود را در آنجا جست و جو می کنید؟ اگر اینگونه است، احتمالاً فقط زمانی را که به کار اختصاص می دهید خوشبخت خواهید بود.

shadi-zendegi1

گام های عملی: در فصل بعد نگاهی خواهیم انداخت به اینکه چگونه از منابع خارجی خوشبختی دور شویم، اما هم اکنون، لطفاً یک دقیقه وقت بگذارید و منابع خارجی خوشبختی خود را در نظر بگیرید. چه چیزی به شما لذت می بخشد، شما را خوشحال می کند، و هنگامی که این اشیاء (یا آدم ها) در دسترس شما نیستند تا به شما لذت ببخشند، چه اتفاقی می افتد؟ چه احساسی می کنید؟

به خودتان توجه کنید که به دنبال این شکل از لذت ها هستید، توجه کنید به زمانی که در طرف رابطه تان به دنبال خوشبختی یا تایید اعتبار خود هستید. توجه کنید که زمانی که آنها را ندارید چه اتفاقی می افتد، و چگونه خوشبختی شما بسته به اینکه در خارج از شما چه اتفاقی می افتد، ممکن است بالا و پایین شود.

سبک زندگی

Leave a Reply